Colbor CL220 - 220W Bi-colour COB Video Light
CONTACT US FOR AVAILABILITY
Sold Out - Backorder Available
Calculate Shipping
The COLBOR CL220 is the all-new LED constant light for photography at 220W constant output, a go-to option for content creators, videographers, and filmmakers. The novel bead assembling technology, robust metal material and steady power supply facilitate the constant output of 220W at every colour temperature. The BOWENS adaptability, NATO compatibility, Accessory expansibility, and Power flexibility help create even more lighting possibilities.
Constant Light source for photography at 220W
The COLBOR CL220 expands the colour temperature from 2700-6500K. However it changes, the fixture maintains the same output of 220W. This removes all worries about illuminance inconsistency and allow you to focus on your production.
Ultra Bright 52700 Lux at 1m
High Tungsten SSI and Stable CRI ≥96
Very Compact 1.57kg of Aluminium Alloy
2 Optimal Heat Sink Solutions
28dB Quiet Overheat Fixes
The copper heatsink based dissipation regime runs to transport and dissipate the COB thermal energy quickly and efficiently. The upgraded FDB (= Fluid Dynamic Beating) built in the cooling fan is much more quiet, significantly decreasing high-frequency mechanical noises. Under this, the CL220 lineup is able to keep a balance between high output (= 220W) and low noise (= 28dB (±2dB) at 1m) even when the temperature outside reaches 35℃.
Universal Adaptability
Multiple Power Supplies
Various Built-in Lighting FX
Creative Remote Control
*Colbor CTRL1 Sold Seperately
Specifications:
  • COB Output Power: 220W
  • Light Output: 9,430Lux (at 1m 5600K, No Reflector); 52,700Lux (at 1m 5600K, With Reflector)
  • CRI: 97+
  • Colour Temperature Range: 2700K-6500K (±200)
  • Beam Angle: ≈∠ 120° Reflector ≈∠ 45°
  • Rated Power: 250W
  • Working Voltage: DC 48V 5.2A
  • Cooling Mode: Smart / Quiet / Performance
  • Connector: Three core cannon head (2 for active and 1 for negative)
  • Body Material: Aluminum Alloy+ABS
  • Dimensions: 212 x 128 x 219mm (Light Base Included)
  • Weight: 1570g (Light Base Included)
  • Operating Temperature: -10-40℃