Colbor CL220R - 220W RGB+Bi-colour COB Video Light
CONTACT US FOR AVAILABILITY
Sold Out - Backorder Available
Calculate Shipping
The COLBOR CL220R RGB light for studio offers full-colour lighting options at an impressive 220W output. You can finely adjust saturation and hue, creating your own unique palette. The M/G colour balance feature ensures precise handling of color variation, delivering vivid and accurate colours favoured by photographers. The CL220R features adjustable colour temperatures (2700K to 6500K) and a 97+ CRI/TLCI rating for precise colour rendering. With its Modular Design and Matrix Control, this compact video light offers convenient control, making it a must-have for YouTubers, live-streamers, and other content creators.
RGB Continuous Light to Bright Everything up
Equipped with powerful RGB LED beads, the COLBOR CL220R delivers 220W illumination and consistently delivers 30,600 lux of 5600K lighting at 1m with the COLBOR BHR45 reflector (*lab data). It ensures precise colour reproduction with a high CRI/TLCI rating of 97/98, SSI (D56) of 73, SSI (D32) of 83, TM-30-18 Rf of 93, and TM-30-18 Rg of 103.
Unique Colour-Pick Function
M/G Balance for Delicate Colour Correction
13 Light Effects to Create Cinematic Film Look
NATO and Bowens for Accessory Utilisation
Multiple Power Solutions for Getting Indoor and Outdoor RGB Lighting
Smart Cooling System with Lightweight Aluminum Alloy Construction
Studio Lighting Control via Flexible Control System
Streamline your light setup workflow with COLBOR Studio APP and its wireless control system. The multi-scenes setup function optimizes the process for different shooting applications, making your light setup work 60% faster. With the Mesh Network and 2.4GHz channel, you can control lights remotely via the app or a remote. Take advantage of manual control options, including the TX/RX and Group settings function, to optimize your light settings effortlessly. Continuous software upgrades enhance the fixture's user experience, while an easy-to-read LCD display ensures intuitive operation.
Specifications:
  • COB Output Power:
    • Cool White/Warm White: 220W
    • RGB: 100W
  • Light Output: 7,100Lux (at 1m 5600K, No Reflector); 30,600Lux (at 1m 5600K, With Reflector)
  • Colour Temperature Range: 2700K-6500K (±200)
  • CRI/TLCI: 96±2/ 97±2
  • TM-30-18: Rf: 94±2; Rg: 102±2
  • Beam Angle: No Reflector: ≈∠ 120° Reflector
  • Rated Power: 250W
  • Power Input:  DC 48V 5.2A 3-Pin XLR
  • Connector: Three core cannon head (2 for active and 1 for negative)
  • Body Material: Aluminum Alloy+ABS
  • Dimensions: 240 x 128 x 219mm (Light Base Included)
  • Weight: 1600g (Light Base Included)
  • Operating Temperature: -10-40℃